3 elementy Leadershipu

leadership

O leadershipie napisano już dziesiątki jak nie setki książek a mimo to temat wydaje się niewyczerpany. Dlaczego tak jest? Moim zdaniem dlatego ponieważ na prawdziwy leadership wpływają 3 elementy i każdy z nich jest indywidualnie przypisany do nas samych. Jakie to elementy?

Ludzie

Ludzie to nasze otoczenie na które to MY mamy wpływ. To od nas zależy jak to otoczenie będzie wyglądało i jak je ukształtujemy. Możemy to robić na wiele sposobów takich jak motywowanie, budowanie kultury organizacyjnej czy skuteczną komunikację. Wszystkie te elementy połączone w jedną całość pozwolą nam utrzymać naszą spójność (integrity) i mieć wpływ na nasze otoczenie.

System

To element gdzie to OTOCZENIE wpływa na nas i to my musimy się do niego dostosować. Kiedy mówię o systemie mam tutaj na myśli takie elementy jak naszych zwierzchników, zachodzące zmiany i adaptację do nich czy dynamika grupy którą zarządzamy. Wszystkie te elementy wywierają na nas wpływ i na sposób w jaki realizujemy swoje przywództwo.

Ja

Element ostatni ale tak samo ważmy jak dwa poprzednie. Zastanów się kim Ty jesteś w relacji do otoczenia. W jakiej pozycji siebie stawiasz – czy jesteś ofiarą otoczenia czy czujesz, że możesz na nie reagować i kształtować? 

Kiedy myślę o prawdziwym leadershipie to zastanawiam się jak mógłbym go najlepiej zdefiniować. Dla mnie jest to Twojrzenie otoczenia w jakim żyjemy, tworzenie świata do którego inni będą chcieli przynależeć. Tylko kiedy inni będą chcieli iść za nami dobrowolnie i z własnej woli możemy mówić o prawdziwym przywódcy.

 

Ł.