W co wierzą Japończycy?

IMG_1097v2

Ostatnio miałem okazję wyjechać na kilka dni do Japonii i zwiedzić fantastyczne miejsca takie jak Tokyo i Kyoto. Jechałem tam z wielką nadzieją aby dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy niejednokrotnie popychają nasz rozwój technologiczny do przodu. 

Japonią to piękny i nowoczesny kraj, który przełamywany jest tradycjami ciągnącymi się przez setki lat. W zatłoczonych i nowoczsnych dzilnicach Tokyo gdzie wieżowce mają po 50 pięter często spotykamy Japonki czy Japończyków ubranych w tradycyjne kimono.

Jest to naród niezwykle zdyscyplinowany i pracowity. Spędzają niezliczone godziny w swoich biurach a wyjście wczśniej niż 20 czy 22 wiąże się z krzywymi spojrzeniami przełożonych i kolegów z pracy. Niestety tak intensywny sposób życia bardzo mocno odbija się ja rodzinach japończyków gdyż mężczyzny prawie w ogóle nie ma w domu, a to on zazwyczaj utrzymuje rodzinę. Dodatkowo odbija się to na samych mężczyznach, którzy po godzinach pracy odreagowują z barach w kolegami kończąc zabawę na miękkich nogach lub uciekając w świat rozrywek jak automaty do gier czy fantazyjny świat mangi.

Japończycy wyznają religię Shinto i jest ona o tyle ciekawa, że dopuszcza w zasadzie niezliczoną ilość bóstw. Tak więc bardzo chętnie modlą się do swoich różnych bogów odpowiadających na rozmaite elementy życia Japończyków ale nie odmawiają też modlitwy dla Buddy czy bogów innych wiar. Im więcej tym lepiej bo koże w końcu, których z tych bóstw im pomoże.

Na pewno wiele wyciągnąłem obserwując jak poukładane mają życie i co dzięki temu osiągają. Na pewno warto w swoim życiu zwolnić i zastanowić się nad jego sensem. Jeżeli zbyt dużo pracujesz zasatanów się jakim to robisz kosztem. Co Cię przez to omija. Tak jak Japończycy wierzą w wiele bóstw ja wierzę w wiele rozwiązań, które mogą prowadzić do celu. Nie ma jednej idealnej drogi dlatego zarówno w życiu jak i biznesie staram się budować możliwie szeroką gamę narzędzi, które będę mógł wykorzystać aby dotrzeć do celu.

 

Ł.