Czy zawsze powinieneś mieć pełny talerz?

1516285759

W biznesie często przeplatają się dwie sprzeczne ze sobą teorie „miej pełny talerz” oraz „bądź ciągle głodny”. Co te teorie oznaczają i jak wpływają na nasze działania?

Pierwsza teoria „Miej pełny talerz” mówi o tym, że należy nieustannie mieć alternatywę do swojego działania dzięki czemu nie czujemy tak dużej presji przy negocjacjach, próbie domknięcia sprzedaży czy próbie osiągnięcia czegoś w życiu. Jeżeli jedna rzecz nam nie wyjdzie to mamy kilka kolejnych w kolejce, za które możemy się zabrać. W sprzedaży często mówi się o lejku sprzedaży, kiedy myślimy o nim w kontekście tej teorii powinniśmy zbudować solidny rurociąg dzięki czemu jedna nieudana transakcja nie zmieni naszej sytuacji.

 

Druga teoria „bądź ciągle głodny” mówi wręcz przeciwnie, że powinieneś nieustannie mieć duży apetyt i jeżeli chcesz osiągnąć coś ważnego czy dużego to powinieneś zrobić a to miejsce na swoim talerzu. Jeżeli nie będziesz czuł konieczności doprowadzenia spraw do końca to istnieje ryzyko, że nie będziesz się przy tym starał, masz przecież tyle innych alternatyw. Z tego powodu jeżeli masz zadanie do wykonania to musisz zdefiniować je jako na prawdę niezbędne i koniecznie dla Ciebie a sukces w jego realizacji powinien być jedynym możliwym wyjściem. 

 

Która zatem jest właściwa, i którą powinniśmy stosować? 

Ja osobiście staram się stosować obie te metody. Pierwszą stosuję do działań jakie muszę wykonać aby odnieść sukces. Nie ważne czy mówimy o ilości klientów jaką należy pozyskać, liczba wpisów w mediach społecznościowych czy liczbie pracowników, którzy mają potencjał liderski. Tutaj trzeba mieć morze możliwości i móc wybierać. Kiedy jednak myślę o umiejętnościach, jakie muszę posiąść aby to wszystko wykonać o wiedzy jaką muszę posiąść to staram się wtedy zdefiniować te elementy jako kluczowe i niezbędne do osiągnięcia sukcesu. 

Jak zbudzić w sobie taką konieczność? Najlepiej poprzez odpowiedzi na kilka ważnych pytań:

  • Jedna, najważniejsza rzecz w której chcę być wyjątkowy to…
  • Powód dla którego chcę być w niej wyjątkowy to…
  • Wiem, że jestem na drodze do wybia wyjątkowym w moim działaniu kiedy myślę/ czuję że…
  • Rzeczy, które mogą wytrącić mnie z tej ścieżki to…
  • Sposób jaki mogę uporać się z tymi wyzwaniami to…
  • Sposób w jaki mogą przypominać sobie o tym ważnym celu i jego powodach to…

Te kilka zdań, na które musisz znaleźć odpowiedź dadzą Ci możliwość dużo skuteczniejszego działania i wypracowania u siebie nawyków tworzenia przestrzeni dla swojego rozwoju.

 

Ł.