Im więcej dyscypliny tym więcej wolności

depositphotos_68150437-stock-photo-through-discipline

Czy tytuł brzmi przewrotnie? Czy dyscyplina nie jest przeciwieństwem wolności? Czy wolność nie oznacza, że robię to co chcę i kiedy chcę a dyscyplina wręcz przeciwnie każe wszystko ładnie poukładać? Otóż nie.

Kiedy myślimy o wolności to wyobrażamy sobie, że możemy wszystko i zawsze. Jednak w realnym życiu bardzo często okazuje się, że ta wolność oznacza, że na nic nie mamy czasu ponieważ nasz czas jest poukładany zupełnie przypadkowo. Znasz to oczucie kiedy robisz wszystko na ostatnią chwilę a zadania kończysz tuż przed końcem terminu? To jest właśnie BRAK wolności. Co się dzieje w całej reszcie Twojego czasu? Jesteś całkowicie rozproszony i to co powinieneś zrobić w ciągu godziny zajmuje Ci cały dzień albo tydzień bo własnie wtedy jest deadline. 

Jest to największy problem jeżeli chcesz zwiększyć swoją produktywność. Pozostawiając swój czas przypadkowi okradasz się z możliwości osiągania ponadprzeciętnych wyników. Godzina po godzinie, dzień po dniu, rok po roku zaniżasz swoje prawdziwe możliwości.

Co zatem zrobić aby być wolnym?

Trzeba wprowadzić dyscyplinę w swoim życiu i zarządzaniu sobą w czasie. Ja nieustannie się tego uczę ale przyjąłem zasadę wpisywania wszystkiego w kalendarz, co ważne wpisję tam również czas na dokończenie pewnych projektów lub nadgonienie czegoś co mi umknęło. Tak więc kluczowe jest definiowanie bloków czasu kiedy będziemu skupiali się TYLKO NA JEDNEJ RZECZY. Dzięki temu zajmie nam to dużo mniej czasu i będziemy bardziej skupieni. Kiedy taki czas najlepiej zablokować? Ja mówi wiele badań najlepiej ustawiać najważniejsze rzeczy z samego rana lub po drugim śniadaniu. Wtedy jesteśmy najbardziej wypoczęci i mamy energię na trudne rozwiązywanie trudnych zadań. Spadek motywacyjny i energetyczny najczęsciej występuje ok godziny 14-15 i wtedy najlepiej ustawić sobie czas na odpowiedzi na maile, wykonanie kilku telefonów czy nadgonienie bieżących sprawa, które może są ważne ale nie pilne. Bardzo ważne aby nie zaczynać ważnych zadań przed posiłkiem. Głód sprawia, że nieświadomie podejmujemy decyzje szybciej i bez większego zastanowienia ponieważ organizm chce przyspieszyć czas do uzupełnienia swoich zapasów energii.

To gdzie ta wolność?

Wolność pojawia się kiedy potrafisz już zapanować nad swoim czasem. Kiedy masz ustawione bloki czasu od początku swojego dnia nagle okazuje się, że popołudnia możesz też swobodnie zablokować w blokach czasu oznaczonych „przyjemności”. Nic nie może Ci już tego odebrać, czas jaki jest dla Ciebie zawsze taki będzie. Nie ma już projektów czy zadań, które mogą Cię zaskoczyć i odebrać Ci tą wolność.

 

Ł.