Ekstremalna odpowiedzialność

gctv-conquer

Prawdopodobnie spotkaliście się w swoim życiu z wieloma książkami, filmami, szkoleniami które mówią jaka odnieść sukces, być lepszym od innych czy byc prawdziwym liderem. Każdy guru podaje wiele różnych sposób jak to osiągnąć kierując się badaniami naukowymi lub własnym doświadczeniem życiowym. Jest jednak jedna rzeczy, która ZAWSZE się powtarza. Tą rzeczą to branie ODPOWIEDZIALNOŚCI za wszystko co nas otacza.

Zgodnie ze słownikiem odpowiedzialność to przyjęcie na siebie obowiązku zadbania o kogoś lub o coś. W ekstremalnym wydaniu jakie ja osobiście preferuję to nie tylko zadbanie o kogoś lub o coś ale zadbanie o wszystko co nas otacza. To znacznie uprasza sprawę kiedy bierzemy na siebie odpowiedzialność za wszystko bez wyjątku. Nie mówie tutaj bynajmniej o umartwianiu się i braniu na siebie odpowiedzialności za głodujące dzieci w Afryce. Bardziej chodzi mi o poczucie, że masz wpływ na wszystko co Cię otacza i masz możliwość wpływania na to. Jeżeli coś nie jest tak jak tego oczekujesz to zastanów się co TY możemsz zrobić aby to zmienić.

Nie ma złych zespołów, są tylko źli liderzy

Kiedy myślimy o zarządzaniu to musimy przede wszystkim zrozumieć, że to jak pracuje zespół czy poszcególni jego członkowie zależy od nas. Nie możemy winić pracownika, że coś robi źle, to my prawdopodobnie nie przekazaliśmy dobrze naszych oczekiwań, nie pokazaliśmy mu jak zrobić to dobrze i nie dopilnowaliśmy aby tak właśnie się wydarzyło. Kiedy taki lider tworzy zespół, umacnia go i nieustannie udoskonala zespół będzie działał bardzo dobrze nawet kiedy przez jakiś czas lidera nie będzie w pobliżu. Jak stworzony jest zespół widać najlepiej właśnie kiedy lider jest czasowo wyłączony z zarządzania. Czy zespół nadal działa na pełnych obrotach? Czy może bez lidera praca idzie wolniej i ludzie czują, że mają luz? To włanie od Ciebie zależy jakie standardy narzycusz w swoim zespole.

Współpraca z innymi

Często spotykam się ze świetnymi liderami i managerami, którzy doskonale zarządzają swoimi zespołami. Często jednak pojawia się problem kiedy współpraca z innym działem nie idzie najlepiej. Wtedy często słychać tylko narzekania „to nie moi pracownicy”, „to przez nich nie osiągamy takich wyników jak moglibyśmy”, „to nie zależy ode mnie”. Zapominamy, że powinniśmy mieć jeden wspólny cel i do niego dążyć a nie prowadzić wewnętrzne zagrywki między sobą. Zastanów się co Ty możesz zrobić żęby pomóc temu działowi pracować lepiej i efektywniej tak abyście wspólnie odnieśli sukces? Dowiedz się dlaczego tak pracują, może brakuje im informacji? Może mają za mało ludzi? To jak pracują inni w Twoim otoczeniu zależy także od Ciebie. Może jesteś w stanie dostarczyć im lepszych danych albo zmienić proces, który ułatwi współpracę. Może trzeba nawiązać lepszą komunikację a nie tylko wrzucać im zadania do zrobienie. Kiedy to Ty przejmiesz kontronę nad tym zobaczysz, że możesz wpływać na wszystko co Cię otacza.

… i wszystko inne

Jeżeli chcesz być kowalem swojego losu i odnosić sukcesy to musisz brać odpowiedzialność za wszystko. Za siebie, swoich ludzi i otoczenie. Nawet jeżeli w Twoim domu czy mieszkaniu zabraknie prądu to czy masz na to wpływ? Pewnie nie zawsze ale możesz być zawsze na to przygotowany. Jeżeli ktoś wjedzie w Ciebie samochodem to czy miałeś na to wpływ? To nie Ty spowodowałeś wypadek ale gdybyś wyszedł z domu 5 minut wcześniej lub później pewnie by do tego nie doszło. Masz wpływ na wszystko co Cię otacza i tylko z takim przeświadczeniem możesz budować świat wokół siebie i stwarzać okazje, które będziesz mógł wykorzystać.

Ł.