People vs. O.J. Simpson

KmRHN0LQpJg.market_maxres

O sprawie słyszał chyba każdy Amerykanin i przez pewien czas żyła nim cała Ameryka. Aktualnie na Netflix można znaleźć serial, który mówi o tym procesie. Jest on ciekawym spojrzeniem na sytuację w Stanach Zjednoczonych w tamtym czasie ale dużo ciekawsze rzeczy dzieją się głębiej.

Work-Life Balance

Doskonały obraz jak trudno połączyć życie prywatne z pracą zawodową szczegolnie kiedy praca jest mocno zadaniowa a nie określona sztywnymi godzinami. Obraz ten widać na przykładzie Pani prokurator, która jako samotna matka dwójki dzieci musi pogodzić trudy pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Dokładnie tak jak w naszym życiu często musimy wybierać spośród wielu rzeczy czemu chcemy się poświęcić. Tak na prawdę bardzo często, jeżeli nie zawsze działamy w braku balansu między życiem zawodowym a prywatnym. Każdy z nas ma tylko 24 godziny co dzień aby przeżyć swoje życie, każdy z nas ma bardzo ograniczony czas na najważniejsze rzeczy w swoim życiu takie jak praca, sen, rodzina, zdrowie i przyjaciele – możesz z nich wybrać tylko 3 jeżeli chcesz być w nich na prawdę dobry.

Storytelling czy fakty?

Drugą bardzo ciekawą rzecz jaką obserwujemy na ekranie to zupełnie inne podejście do prowadzenia rozprawy przez prokuraturę oraz oboronę. Kiedy spojrzymy na pracę prokuratury jest on bardzo systematyczna, skupia się na twardych dowodach i bardzo suchym podejściu do faktów. Obrona jednak a w szczególności Johnnie Cochran, który był głównym obrońcą miał zupełnie inne podejście. Obrona chciałą opowiedzieć historię a nie skupiać się na faktach. Jak wielokrotnie powtarzał „opowiedzmy ciekawszą historię niż zrobi to prokuratura”. Storytelling jest narzędziem, które można stosować w każdej sytuacji i jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi inspirowania ludzi. Storytelling to budowanie więzi między bohaterem opowieści a słuchaczami. Storytelling pozwala słuchającemu wczuć się w rolę bohatera. 

Finał

Jak skończył się proces O.J. Simpsona? Część pewnie doskonale wie, część może sprawdzić w google – jeżeli jednak nie znasz tej historii zachęcam Cię do zobaczenia filmu i dopiero w nim przekonania się czy Storytelling jest na prawdę tak potężny oraz jak brak balansu w życiu wpłynie na Panią prokurator.

Ł.