8 lekcji jakich możesz nauczyć się od Apple

vbg-660x410

2 sierpnia 2018 roku Apple jako pierwsza rynkowa firma osiągnęła wartość przekraczająca 1 bilion dolarów ( czyli milion milionów). Piszę się to tak 1 000 000 000 000. Zastanawiam się czy amerykańskie książeczki czekowe przewiują tyle miejsca na zera… 

Oczywiście aby osiągnąć taki wyjątkowy wynik należy być również wyjątkowym w tym co się robi i myślę, że kazdy powinien baczkie obserwować ruchy giganta i starać się wyciągnąć coś dla siebie.

Poniżej 8 rzeczy, które warto zapamiętać i być może to kiedyś Wy będziecie zarządzali biznesen na taką albo jeszcze większą skalę.

Zwracaj uwagę na szczegóły

Zasada ta przyświecała Jobsowi w zasadzie od samego początku. Już tworząc jedną z pierwszych wersji systemu operacyjnego MacOS dokładnie wybierał czcionki i dobierał do nich odpowiedni nazwy. Teraz kiedy kupujemy rozwiązania Apple widzimy dbałość o szczegóły na każdym kroku, nie tylko w samych urządzeniach ale już w tym jak wykonane jest opakowanie i jakich wrażeń nam dostarcza odpakowanie naszego nowego urządzenia z logo nadgryzionego jabłka.

Buduj relacje a nie tylko interakcje

 Mówię tutaj nie tylko o podejściu do sprzedaży rozwiązań, gdzie Apple nigdy nie mówi nam o urządzeniu co i jak może zrobić a zawsze opowiada nam historię, podczas której możemy wczuć się w jej bohatera i przeżyć ją razem z nim. Gigant z doliny krzemowej zawsze stawiał na personalne podejście do klienta i zbudowanie z nim więzi a nie tylko dokonanie transakcji.

Zawsze dawaj więcej niż oczekuje klient

Klienci mają wobec rozwiązań pewne oczekiwania ale Apple zawsze je przewyższał. Kiedy mówimy o warstwie technologicznej – umówmy się – Apple nie oferuje niczego nadzwyczajnego. Sam korzystam z MacBooka i niejednokrotnie chętnie wróciłbym do czegoś z Windowsem jednak to czego nie dają inni prodycenci to poczucie estetyki, poczucie, że obcuje się urządzeniami, które są dużo lepszej jakości niż wszystko inne. Klienci oczekują, że urządzenia będą działać ale oczekują też, że będą dumni móc ich używać kiedy wszyscy na nich patrzą.

Nigdy nie wdawaj się w wojnę cenową

To co niewątpliwie jest ważną lekcją w sprzedaży to umiejętność utrzymania ceny, co więcej, umiejętność nieustannego podnoszenia ceny przez Apple. Wielu producentów wdaje się w wojny cenowe i w tej sposób chce wygrać klientów. Zapominają jednak, że zawsze (zawsze!) znajdzie się ktoś kto może zaproponować produkt taniej od Ciebie i to będzie ostatni dzień kiedy Twoi klienci kupią u Ciebie. Z tego względu produkty z jabłkiem nigdy nie byłī tanie i nigdy takie nie miały być. Miały być dobre i bronić się jakością. Każdy niezależnie od tego co sprzedaje powinien znaleźć swoje mocne strony i umieć obronić swoją wartość. To może być jakość produktu, szybkość obsługi, duża dostępność towaru czy inna z dziesiątek silnych stron jakie posiadasz.

Bądź gotowy na skalę

Apple zaczynało od niewielkich zamówień ale zawsze Jobs marzył o ogromnej skali swojego biznesu i zawsze był na nią gotowy. Niezależnie od tego jak teraz wygląda Twój biznes i ile masz klientów musisz zawsze być mentalnie gotowy do tego żeby działać w skali całego świata i 7,5 ludzi którzy na nim żyją będą chcieli poznać Twoje nazwisko.

Przygotuj dobre działania marketingowe

Pamiętaj, że nawet jeżeli masz najlepszy produkt na świecie to nic nie sprzedasz jeżeli nikt się o nim nie dowie. To co Apple robi niesamowicie to opowiadanie historii o swoich produktach. Nie mówią o wszystkich jego możliwościach ale wybierają te najciekawsze i tworzą wokół nich historie. Ty też musisz znać swoje USP (unique selling proposotions) i umieć opowiedzieć o nich w jednym zdaniu.

Bądź inny

Jeżeli chcesz osiągnąć coś na prawdę wielkiego to nie zrobisz tego podążając utartymi szlakami. To co Apple nieustannie robiło to łamało status quo. Nigdy nie pozwalali aby być szablonowi i powtarzalni. Jedną z głównych kampanii Apple było „Think different” (Myśl inaczej), która właśnie nawiązywała do indywidualnego i nieszablonowego podejścia do produktów jak i klientów. Apple jest dla ludzi wyjątkowych – czy też taki jesteś?

Dbaj o swoich klientów

Zdobywanie klientów jest ważne ale utrzymanie ich jest kluczowe. Jedną z najważniejszych rzeczy jest obsługa klienta na najwyższym poziomie. Już kiedy przekraczasz próg salonu Apple czujesz się jak w innym świecie. Są przestrzenne i dopracowane do ostatniego detalu. To dlatego, że utrzymanie klienta a co za tym idzie dosprzedaż czy upselling są dużo łatwiejsze i tańsze niż pozyskanie nowego nabywcy. Jeżeli ubsługa klienta nie jest czymś za co chwalą Cię klienci, najwyższa pora to zmienić.

Apple aby osiągnąć taki wynik i stać się pierwszą firmą, która przekroczyła rynkową wartoś 1 biliona dolarów potrzebowała 42 lat. Są to 42 lata doświadczenia wielkich wzlotów i upadków z których każdy powiniem czerpać możliwie najwięcej. Nie każdego błędu uda nam się uniknąć i nie wszystkiego da się nauczyć czytając historie innych firm ale na pewno warto czerpać inspiracje od najlepszych i robić wszystko aby dorównać ich wielkości.

 

Ł.