Jak uprawianie sportu pomaga w biznesie

Business is top sport

Sport jest częścią mojego życia w zasadzie od zawsze. Poprzez sport rozumiem wszelkiego rodzaju zajęcia, które zmuszają nas do zwiększonego wysiłku fizycznego. Od najmłodszych lat (od 1 klasy szkoły podstawowej) aż do końca studiów (razem jakieś 15 lat) tańczyłem w zespole folklorystycznym trenując ciężko 2 razy w tygodniu a w weekendy jeżdżąc na koncerty. W międzyczasie oczywiście wszelkiego rodzaju piłka nożna, koszykówka czy inne sporty. Teraz dużo bardziej zajmuje mnie bieganie czy wyciskanie siódmych potów na siłowni. Z biegiem czasu zauwazyłem, że jest wiele zbieżności w sporcie i biznesie, które potrafię ze sobą połączyć i co więcej pozwalają mi osiągać więcej!

Grać by wygrać

Sport z założenia nastawiony jest na wygrywanie. Czasami chcemy wygrać ze swoim przeciwnikiem a czasami ze sobą samym osiągając coraz to lepsze wyniki. Dokładnie tam samo wygląda to w biznesie. Każda osoba czy zespół nakierowany jest na zwycięstwo, niezależnie czy rywalizujemy o wynik z kolegami i koleżankami z działu handlowego czy jako zespół chcemy w możliwie najkrótszym czasie dotrzeć do kolejnego kroku milowego w tworzeniu naszej aplikacji czy usługi. Im lepszym jesteś sportowcem i wiesz ile trzeba włożyć pracy i wysiłku w osiąganiu ponadprzeciętnych wyników tym lepiej będziesz sprawdzał się w biznesie i dawał z siebie 200% normy!

Każda drużyna porzebuje kapitana

Każdy sport drużynowy ma swojego kapitana, który przewodzi jej nie tylko kiedy wszystko idzie dobrze ale przede wszystkim kiedy są trudne chwile i nasza drużyna przegrywa na boisku. W każdej takiej sytuacji oczekiwania wobec lidera są jasne – wyjdź i podnieś drużynę na duchu. Doprowadź ich do zwycięstwa! Dokładnie takie same oczekiwania są wobec managerów i leaderów zespołów. Prawdziwy lider przyciąga do siebie innych i mobilizuje do ciężkiej pracy aby osiągnąć współny cel ale też utrzymuje wysokie morale kiedy nie wszystkie idzie po naszej myśli. Ćwicz swoje umiejętności liderskie na boisku a będziesz też świetnym przywódcą w biznesie.

Rozmawiajcie ze sobą

Komunikacja jest kluczem w każdym sporcie drużynowym. Żaden gracz nie jest w stanie samodzielnie doprowadzić drużymy do wygranej niezależnie od tego jaki jest dobry. Wygrać może tylko drużyna jeżeli będzie ze sobą współpracowała i dobrze się ze sobą komunikowała. Biznes to też umiejętność komunikowania się nie tylko wewnątrz organizacji ale też poza nią. To umiejętność odnajdywania osób, które mogą Ci pomóc i popchnąć Cię do osiągnięcia wymarzonego celu. Bez dobrego opanowania tej umiejętności nie otrzymasz na boisku dobrego podania ani nie będziesz wiedział komu Ty masz podać piłkę. Tak samo w biznesie, bez dobrej komunikacji nie będziesz mógł opowiedzieć o swoich wartościach jakie możesz dać innym ani trafić do odpowiedniego grona odbiorców twoich produktów czy usług.

Trening zaczyna się wtedy kiedy już nie możesz

Nauczyła mnie tego moja przyjaciółka kiedy zachęcała mnie do biegania i pamiętam o tym za każdym razem kiedy moje nogi robią się ciężkie jak ołów podczas kolejnego kilometra jak i wtedy kiedy staram się wymyślić nową strategię sprzedaży i wydaje mi się, że wyczerpałem już wszystkie pomysły. Nie ważne czym zajmujesz się na codzień i jakie masz zadania w swojej organizacji. Jeżeli chcesz być lepszy od innych musisz przebieć ten jeden kilometr więcej od wszystkich innych i wpaść na jeszcze jeden unikalny plan właśnie wtedy kiedy wydaje Ci się, że nic więcej nie da się zrobić.

 

Ł.