Jak się szybko uczyć?

https---blueprint-api-production.s3.amazonaws.com-uploads-card-image-520417-aa2af37a-db75-4f9d-8d5d-d660ae08594d

Kiedy ostatni raz usiadłeś z ołówkiem w dłoni i coś narysowałeś? Prawdopodobnie dla wielu z nas będzie to w czasach szkoły podstawowe na plastyce albo podczas zabawy z dzieckiem. Dla części rysowanie może być normalnie z racji zawodu ale prawdopodobnie dla ogromnej większości jest to raczej wstydliwe zajęcie z uwagi na brak talentu. Na pewno tak jest właśnie dla mnie 😉

Jednak zgodnie z najnowszymi badaniami to wielki błąd! Rysowanie powinno stać się jednym z głównych narzędzie podczas nauki nowych rzeczy ponieważ jest jednym z najefektywniejszych. Tak więc kiedy tylko chcesz się czegoś nauczyć odłuż zakreślacze, notatniki czy fiszki – weź ołówek i kartkę i rysuj.

Jak do tego doszli?

Chciałoby się napisać, że jak zwykle to amerkańscy naukowcy coś nowego odkryli jednak tym razek zrobili to ich koledzy z Kanady. Na pewno wielu z Was bawiło się w gry podczas szkoleń w zapamiętywanie największej ilości słów podanych przez trenera. Dokładnie tak samo przeprowadzono badanie, w którym ochotnicy mieli zapamiętać ich największą ilość. Część z nich zostałą poproszona o ich zapisanie a następnie naucznie się a druga grupa o narysowanie tych słów. Jak pokazały badania nawet przy wykorzystaniu rysunków bardzo niskiej jakości uczstnicy zapamiętali nie tylko dużo więcej słów ale również szczegóły dotyczące kontekstu jak te słowa zostały użyte.

Dlaczego rysowanie jest tak efektywne?

Badacze sprawdzali wiele teorii. Czy chodzi o samo rysowanie? A może ucznie się patrząc na cudze rysunki również będzie tak efektywne? Na pewno badania dowiodły, że każda z tych metod jest efektywniejsza od zwykłego czytania i powtarzania rzeczy, których musisz się nauczyć. Najefektywniejsza metoda jednak to rysowanie własnoręczne. Dzieje się tak ponieważ daje to naszemu muzgowi bardzo wiele bodźców do obcowania z nowym materiałem do nauczenia się. Musisz sobie wyobrazić jak to narysować, wszystkie potrzebne detale aby na końcu zobaczyć swoje dzieło i szybciej się jego nauczyć.

Najważniejsze jest to, że rysować możesz wszędzie. Nieważne czy to nowy pomysł biznesowy, ustalenia podczas spotkania zarządu czy lista zakupów na dzisiejszą kolację. Tak więc pamiętaj – jeżeli musisz się czegoś nauczyć, nie czytaj i nie notuj tylko rysuj!

 
Ł.