Jedna rzecz, która zmieni Twoje życie

jedna-rzecz

Tak, tak wiem – brzmi trochę słabo i bardziej jak czary. Zasadniczo nie lubię takich tytułów bo brzmią jak czary albo wielkie obiecywanie codów w życiu. 

Nowy rok to często nowe postanowienia, wyzwania. Ludzie chcą coś robić lepiej, szybciej i wprowadzać nowe nawyki do swojego życia. Niestety często jest to bardzo trudne. Kiedyś spotkałem się z badaniami, które pokazywały, że noworoczne postanowienia trwają średnio… 6 dni 😉 to trochę słaby w porównaniu z innymi badaniami, które mówią, że aby wprowadzić nowy nawyk do naszego życia to proces musi trwać średnio 66 dni… Wielu pewnie słyszało lub czytało o fantastycznym nawyku „ostrzenia piły” (z książki „7 nawyków skutecznego działania” Coveya) jednak wprowadziło ją w życie pewnie nie więcej niż 1% czytających ten tekst.

Najłatwiej wprwadza się nam do życia nawyki, które są łatwe, proste i przyjemne. Pewnie dlatego tak mało osób „ostrzy piłę” a tak dużo ma nawyk jednego kieliszka wina do kolacji, jednoego odcinka serialu czy jednej partyjki na konsoli. Żeby móc na coś lub kogoś wpłynąć musisz zdawać sobie sprawę z 3 rzeczy:

  • co myślę o sobie samym
  • co myślę o innych
  • co myślę o świecie jaki mnie otacza

W związku z tym zacząłem się zastanawiać jaka jedna rzecz może sprawić, że łatwo będzie ją przyswoić jako nowy nawyk i będzie miała pozytywny, długoterminowy efekt. i wymyśliłem 😉

Jak widzisz innych?

To co się wiąże ze mną samym o innych i o świecie to przede wszystkim ludzie, którymi się otaczam. Jednak w swoim życiu nieustannie spotykamy nowe osoby. Jak wtedy o nich myśłimy? Co to w nas powoduje? Najczęściej mamy 3 opcje do wyboru jak widzimy kogoś kogo nie znamy:

  • to przyjaciel
  • to wróg
  • nie interesuje mnie

Oczywiście najwięcej spotykamy ludzi wobec, których zastosowalibyśmy odpowiedź nr. 3. Ludzie są nam zupełnie obojętni w związku z czym nie podejmujemy z nimi żadnej interakcji. Jednak bardzo chętnie zaczynamy tych ludzi osądzać i to najczęściej niegatywnie. Zastanów się ile razy widząc kogoś kogo nie znasz myślisz „ale gruby/ gruba”, „co za frajer”, „wygląda na głupka” itd. Pewnie wydaje się to mało szkodliwe bo przecież nikogo nie obrażamy i nie wyrządza to nikomu krzywdy. 

Nie prawda

Wyrządzasz krzywdę samemu sobie. Jeżeli wydajesz negatywne osądy wobec innych, których nawet nie znasz prawdopodobnie bardzo mocno wpływa to w ogóle na Twoje otoczenie i ludzi z jakimi masz do czynienia na codzień. To jak z kłamstwem, które powtarzane po tysiąckroć staje się prawdą tak i w tym przypadku jeżeli w głowie nieustannie będą negatywne myśli o innych to też będziesz ich źle traktować.

Pamiętaj, że możesz się zachować inaczej. Zamiast krytykować czy nawet przechodzić obojętnie postaraj się przywołać pozytywne myśli o danej osobie. Wyobraź sobie, że jedziesz właśnie do pracy i widzisz bezdomnego idącego ulicą. Pomyśl wtedy „mam nadzieję, że wszystko z nim ok”, „jest zima, mam nadzieję, że ma gdzie spać”, „musiała go spotkać straszna historia, że jest bezdomny, ciekawe jaka to historia”. Jeżeli będziesz to ćwiczyć widząc nowe, nieznajome osoby to zacznieć ćwiczyć swój umysł w generowaniu pozytywnych myśli o ludziach, świecie i również o sobie samym. Zaczniesz ich lepiej traktować i uwierz mi oni również będą traktowali lepiej Ciebie.

Jak trenować?

Wprowadzenie tego nawyku jest bardzo proste. Nie wymaga od Ciebie dodatkowego czasu, narzędzi czy extra zaangażowania. Możesz go trenować wszędzie dlatego następnym razem kiedy staniesz na światłąch jadąc do pracy samochodem albo staniesz na przystanku czekająć na tramwaj lub autobus rozejrzyj się dookoła. Przyjżyj się 3 ludzi i pomyśl jaka dobra historia się za nimi kryje. Co robią i dokąd jadą? Co dobrego może ich dzisiaj spotkać? Co sprawia, że wyglądają sympatycznie? 

Jakie jeszcze inne pytania możesz sobie zadać o tych osobach aby wywołać pozytywne myśli?

Sprawdź kila razy to ćwiczenie i zobaczysz, że bardzo szybko tak Ci się spodoba, że będziesz wykorzystać każdą chwilę na wymyślanie ciekawych historii jakie stoją za ludźmi dookoła Ciebie. Pozywyne emocje będzie widać na Twojej twarzy i całe Twoje życie zacznie się układać znacznie lepiej. 

 

Ł.