Matryca wartości

howtocompanyculture*1200xx2716-1530-0-207

Działanie na bardzo konkurencyjnym rynku jest trudne i niejednokrotnie kończy się fiaskiem i upadkiem firmy. nie ma się co oszukiwać ale prowadzenie firmy nie jest łatwą sprawą a próba wejścia w segment gdzie jest już wielu graczy na pewno tego nie ułatwia.

Jeżeli zależy Wam na zbudowaniu stabilnego i silnego wizerunku organizacji a ja mocno wierzę, że jest to podstawa do budowania dobrej marki, która będzie konkurencyjna wobec inncych, to proponuję ciekawe ćwiczenie, które przedstawiam poniżej. Ćwiczenie to zakłada zbudowanie matrycy 3×3, która pozwoli zbudować  Warto na to poświęcić trochę czasu i na prawdę ją dopracować. Kluczowe jest nie tylko umiejętne zdefiniowanie każdego z pól ale zrobienie tego w taki sposób aby wszystkie ze sobą współgrały. Muszą tworzyć jedną całość ponieważ tylko wtedy wzajemnie się wzmacniają. Tylko zbudowanie silnej matrycy wartości organizacji pozwoli skutecznie konkurować na trudnym rynku “czerwonej oceanu” lub pozwoli na stworzenie zupełnie nowego i wypłynięcie na błękitne wody.

Składniki

Elementy wewnętrzne tworzą fundamenty organizacji począwszy od misji i wizji przez to jak wyrażana jest w wartościach i zachowaniach po to jakie umiejętności uważamy za kluczowe w celu przezwyciężenia konkurencji. Jeżeli organizacja jest już jakiś czas na rynku to jest duża szansa, że te elementy są już mocno zakorzenione i ich zmiana będzie trudna. Kluczowe jest aby być całkowicie szczerym podczas wypełniania tych pól ponieważ tylko wtedy będą miały prawdziwą wartość.

Elementy zewnętrzne mówią o tym w jaki sposób firma chce być postrzegana przez klientów i partnerów. Jakie wartości chce przekazać, w jaki sposób chce się pozycjonować na rynku. Dla wielu to może być coś nowego – znam wiele firm, które nawet przez chwilę nie zastanawiały się jakie typy relacji powinna nawiązać lub jaka powinna być pierwsza myśl klienta kiedy wypowiada jej nazwę.

Elementy łączące, w których centrum znajduje się kluczowa wartość organizacji, coś za co ludzie walczą każdego dnia w pracy i co jest esencją jej istnienia. Kiedy matryca jest gotowa każdy z jej elementów powinien odbijać się echem w kluczowej wartości a ona sama powinna kreować wszystkie pozostałe osiem elementów.

Czyli co robić?

Praca na bardzo konkurencyjnym rynku może być bardzo trudna. Kiedy widzi się konkurencję za każdym rogiem a każdy kolejny produkt wydaje się lepszy od poprzedniego można poczuć się zawstydzonym. Trzeba jednak zrozumieć, że nawet w najbardziej konkurencyjnym segmencie można się wyróżnić albo zbudować zupełnie nowe możliwości, które pozwolą zapomnieć o walce cenowej z innymi firmami. Jasne i czytelne sformułowanie matrycy wartości może być kluczowe dla strategii konkurencyjności i to nie tylko kiedy myślimy o sprzedaży ale również o rekrutacji nowych pracowników, utrzymaniu własnych talentów czy ochrony reputacji kiedy natrafimy na bardziej turbulentne czasy. Wartości jakie w niej zapiszemy powinny świecić jak gwiazda polarna, która zawsze wskaże właściwy kierunek działania.

 

Ł.