Po co mieć coacha?

Po co mieć coacha?

Kiedy myślimy o coachu to wielu ludzi zastanawia się po co mi taka osoba? Pojawia się więcej wątpliwości niż pewności, że taka osba przyda nam się w życiu. Kim zatem jest coach? Najprościej mówiąc coach to osoba, które praca polega na sprawianiu abyśmy stawali się lepsi w tym co robimy. 

Tak na prawdę każdy z nas od najmłodszych lat posiada wielu coachów. Są to nasi rodzice, nauczyciele czy instrutkorzy. To różne osoby, których zadaniem jest sprawić abyśmy nieustannie podnosili swoje umiejętności. Bez nich nie bylibyśmy tym kim jesteśmy i tam gdzie jesteśmy. Dlaczego więc kiedy stajemy się dorośli zastanawiamy się czy coach jest nam nadal potrzebny?

Wszyscy wybitni sportowcy, aktorzy czy politycy korzystają z usług coachów na codzień. Christiano Ronaldo będąc jednym z najlepszych piłkarzy na świecie nieustannie szkoli się pod okiem trenerów, Barrack Obama, który był prezydentem jednego z najsilniejszych państwa świata korzysta z coachów tak samo jak Oprah Winfrey, która jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Jak TY możesz skorzystać z pomocy coacha?

Może pomóc Ci wyjść ze strefy komfortu

Wielu przedsiębiorców, szczególnie tych odnoszących sukcesy, zapomina jak łatwo jest wpaść w pułapkę własnego konfortu. Skoro coś działa to po co to zmieniać? Taka sytuacja często nie pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału jaki drzemie w organizacji. Coach jako osoba z zewnątrz potrafi pomóc przedefiniować działania i sprawić, że pojawi się nowa energia do poznawania nowych możliwości jakie są na rynku i wykorzystywana nadarzających się szans.

Pomoże sprawić aby spełniły się marzenia

Kluczowe w pracy coacha jest pomoc w osiągnięciu założonego celu. Tylko wtedy możemy mówić o skutecznym coachingu. Prawdopodonie jako manager czy CEO masz wiele pomysłów jak usprawnić biznes, wpowadzić nowe produkty czy usługi. Bardzo często jednak pojawiają się pytania od czego zacząć i jak przygotować się na problemy. Coach pomoże przygotować plan i monitorować jego egzekucję. Pomoże w jego korekcie i sprawi, że będzie realistyczny i skutecznie wdrożóny.

Zbuduje Twoją pewność siebie

Jedną z największych umiejętności coacha jest budowanie pewności siebie. Zarządzanie nie jest sprawą łatwą, często nie mamy wszystkich danych do podjęcia decyzji i nigdy nie jesteśmy pewni jej skutków. Coach pomoże nie tylko stworzyć dobry plan ale również przygotuje nas na wypadek dodatkowych wyzwań jakie mogą czekać podczas rego realizacji. Uzborojeni w pewność siebie, właściwe narzędzia i nawyki skutecznego lidera możemy przeciwstawić się każdemu problemowi.

Co zrobić aby czerpać najwięcej z pracy z coachem?

Pamiętaj, że praca z coachem to współpraca. Jeżeli chcesz wyciągnąć z tego najwięcej dla siebie to musisz też coś od siebie dać. Jeżeli tak się stanie – coach może pomóc Tobie i Twojej firmie osiągnąć wszystkie zamierzone cele.

Bierz odpowiedzialność

Twój coach możę pomóc Ci odpowiedzieć na ważne pytania i zdefiniować konkretny plan działania. Jednak już jego wykonanie zależy tylko o wyłącznie od Ciebie. Jeżeli podejdziesz do tematu poważnie i rzetelnie to współpraca na pewno będzie efektywna. Coach nie zrobi za Ciebie wszystkiego.

Szczerość to podstawa

Pamiętaj, że coach to nie kibic, który będzie Cię dopingował na każdym kroku i poklepywał po ramieniu nawet jeżeli coś idzie nie tak jak powinno. Coach jest odpowiedzialny za zrealizowanie przez Ciebie zamierzonych celów i będzie z Tobą zawsze szczery ale aby praca byłą skuteczna Ty również musisz być szczery w każdym aspekcie. Jeżeli odpowiedzi nie będą prawdziwe to rezultaty też mogą okazać się mało realne.

Czerp z wiedzy coacha

Oczywiście to głównie do coacha nalezy zadawanie pytań jednak Ty też nie obawiaj się ich zadawać. Coach często posiada szeroką wiedzę w swojej dziedzinie i może pomóc Ci znaleźć dodatkwą wiedzę czy inspirację do Twoich działań. Coach nigdy nie powie Ci co masz zrobić ale może pokazać gdzie możesz szukać odpowiedzi. Nie obawiaj się pytać coacha o jego zdanie i wskazówki co do dalszych kroków.

Jeżeli chcesz osiągać WIĘCEJ niezależnie od tego jak wielkie sukcesy masz już na koncie i utrzymać ten wysoki poziom…

Napisz do mnie!