6 kroków do dobrego elevator pitch

consent-elevator-pitch

Dla osób, które nie wiedzą czym jest elevator pitch pędzę z wyjaśnieniem. Jest to umiejetność krótkiego i interesującego mówienia o swojej firmie, która pozwoli Ci na zdobycie klienta podczas krótkiej jazdy winą. Ja zmierzyłem swoją drogę na 18 piętro gdzie mieszkam i jest to 46 sekund 😉 Jest to zaraz coś czego oczekuje się od wszystkich przedsiębiorców jednak bardzo mało kto to potrafi.

Przyznam, że ja sam wielokrotnie mam z tym problem jak chociażby dzisiaj kedy wracając pociągniem z Warszawy do Katowic spotkałem fantastycznych ludzi w przedziale i zaskoczony pytaniem czym się zajmuję nie do końca potrafiłem na nie odpowiedzieć. Poniżej 6 kroków, o których warto pamiętać przygotuwjąc swój pitch.

1. Skup się na JEDNEJ rzeczy

Jedną z głównych różnic pomiędzy elevator pitch a zwykłą rozmową czy prezentacją Twojej firmy jest nie to co mówisz a to czego nie mówisz. Zazwyczaj mamy czas na opowiedzienie o historii organizacji, rynku na jakim działa jego wielkości czy konkurencji. Możemy zbudować całe otoczenie i historię, która stworzy miłe tło do pokazania jacy jesteśmy fantastyczni. Jeżeli jednak masz tak jak ja 46 sekund to musisz skupić się na najważniejszej rzeczy – naturze problemu jaki Twoja organizacja rozwiąznuje oraz w jaki sposób to robisz

2. Ćwicz na nieznajomych

Bardzo często kiedy świczymy swoje przemowy, wystąpienia czy rozmowy handlowe robimy to ze swoimi kolegami czy koleżankami z pracy lub znajomymi i rodziną. O ile jest to na pewno bardzo wdzięczna widownia to pamiętajmy, że finalnie wykorzystać nasz pitch musimy na ludziach, których nie znamy. Podczas wygłaszania takich mów często wpadamy w pułatkę własnych założeń o tym co ludzie myślą, czym się martwią lub co rozumieją. Nasi bliscy żyją w podobnym świecie jak my dlatego zanim wykorzystasz swój elevator speach na prawdziwym kliencie postaraj się ćwiczyć go na możliwie największej liczie nieznajomych, którzy nie mają nic wspólego z branżą w jakiej pracujesz.

3. Naucz się go jak wiersza

Mając niecałą minutę na przekonanie kogoś, że Twoja firma jest najlepsza na świecie nie możesz pozwolić sobie na wymyślanie czy poszukiwania telefonu żeby pokazać swoją stronę firmową. Musisz mieć przygotowane precyzyjne sformułowania, które wystrzelą z Ciebie jak z karabinu. Pamietaj jednak, żeby nie był to język sztuczny albo nie brzmiało to jak recytowanie „Pana Tadeusza” na lekcji polskiego. Musi to brzmieć naturalnie jakbyś opowiadał o tym swojemu najlepszemu przyjacielowi, z którym znacie się od lat.

4. Nie popisuj się

Kolejna rzecz, która wyróżnia elevator pitch od innych podobnych sytuacji to jej intymność. Zazwyczaj kiedy opowiadasz o swojej firmie możesz podeprzeć się slajdami, wymachiwać rękami i zrobić wielkie show dzięki czemu wszyscy zapamiętają Twoją haryzmę. Jednak jadąc we 2 osoby w windzie musisz sprowadzić to do prostej jednak skutecznej konwersacji. Aby przećwiczyć taki scenariusz możesz wykorzystać małe przestrzenie w swoim mieszkaniu np. odgrywając swój pitch w garderobie lub po prostu stając w rogu pokoju.

5. opowiadaj, nie sprzedawaj

Nie ma co ukrywać, że każda taka sytuacja jest bardzo stresująca dlatego zamiast starać się od razu sprzedać swój pomysł na biznes zwyczajnie o nim opowiesz tak aby celem było zrozumienie u drugiej osoby. Im bardziej będziesz sprzedawał swój pomysł i oczekuwał jakiejś reakcji od swojego rozmówcy tym pewnie gorzej na tym wyjdziesz. Pamiętaj, że to nie konkurs piękności czy turniej o złoty medal. Twoim celem jest zarażenie ideą.

6. Zaakceptuj, że to konieczne

Być może wydaje Ci się, że nigdy nie przytrafi Ci się sytuacja, że będziesz musiał opowiadać nieznajomemu czy nieznajomej w windzie o swojej firmie, i być może tak będzie. Jednak elevator pitch przyda Ci się na pewno. Wykorzystasz go za każdym razem kiedy będziesz chciał zmotywować swojego pracownika do lepszej pracy i opowiesz mu jak ważne problemy rozwiązujecie dla swoich klientów. Wykorzystasz go podczas rekrutacji nowych pracowników aby pokazać im jaka szansa przed nimi stoi jeżeli do Ciebie dołączą.

 

Elevator pitch to nie tylko ciekawostka z amerykańskich seriali czy teoretyczne dumanie jak w przypadku „sprzedaj mi ten długopis”. Jest to ważna umiejętność, która pozwoli Ci bardzo jasno komunikować czym jest Twoja organizacja i jakie wartości ze sobą niesie. A komunikować to musisz wszystkim dookoła niezależnie czy są klientami, dostawcami, inwestorami czy pracownikami.

 

 

Ł.